در برهه کنونی با توجه به مسائل جدی نیروی کار و بالا بودن میزان نرخ بیکاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی،‌ سازمان مدیریت صنعتی  با درک اهمیت این مساله و چالش‌های آن، بر آن است با طراحی "دوره‌های آمادگی استخدام"  نقش محوری را در آماده‌سازی اولیه فارغ التحصیلان جهت ورود به سازمانها را فراهم نموده و زمینه انتخاب مناسب‌تر برای سازمانها و نیز جذب سریعتر برای فارغ التحصیلان را فراهم آورد. در این راستا، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و سازمان مدیریت صنعتی با یکدیگر همکاری دارند.

مخاطبین دوره:

مخاطبین اصلی این دوره کلیه دانش آموختگان دانشگاهی صرف نظراز رشته و مدرک بوده که تمایل به اشتغال در رشته‌هاي وابسته به مديريت داشته باشند. 

فرآیند طراحی دوره:

سازمان مدیریت صنعتی به منظور طراحی  دوره آمادگی استخدام   با اذعان بر این واقعیت که دانش آموختگان دانشگاهی در کشور از مهارت‌های لازم برای انجام وظایف محوله در فضای کاری برخوردار نیستند و همین امر سبب می شود که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی تمایلی به جذب ایشان نداشته باشند، اقدام به طراحی دوره‌های آموزشی حرفه ای با هدف ارتقاء مهارت های لازم  برای مشاغل مربوط به حوزه های کارشناسی مديريت و رشته‌هاي وابسته نموده است. بنابراین شاکله اصلی این دوره بر شناسایی و تبیین مهارت‌های مورد نیاز فرد جهت استخدام  استوار می‌باشد.

به منظور شناسایی مهارت‌های لازم جهت استخدام؛ تیمی از اعضای هیات علمی سازمان با مطالعه مدل‌های شایستگی مختلف از یک سو و برگزاری جلسات طوفان مغزی با مدیران و صاحبنظران با هدف تعیین مهارت‌های مورد نیاز کارکنان تازه استخدام  از سوی دیگر؛ مبادرت به تبیین شایستگی های مورد نیاز در این خصوص نمود. مدل بکار رفته در طراحی این دوره‌ها به شرح زیر می‌باشد:

تشريح دوره‌هاي آمادگي استخدام:

سازمان مدیریت صنعتی با هدف کمک به کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان در رشته های وابسته به مديريت در سطح کشور فعالیت های زیر را انجام می دهد:

 

 

1- توسعه شايستگي‌هاي رفتاري:

نظر به تغییرات گسترده متاثر از انقلاب چهارم صنعتی و اثرات مختلف آن بر ابعاد زندگی فردی و سازمانی، امروزه صرف نظر از حوزه های تخصصی، افراد برای ارائه عملکرد بهتر و موفق تر در سازمانها، نیاز به تجهیز خود به شایستگی‌هایی دارند که آنها را در عرصه فعالیت‌های کسب و کار موفق نماید. از این حیث و با توجه به بررسی‌های مختلف در خصوص مدل‌های شایستگی عمومی و رفتاری، سازمان مدیریت صنعتی بر آن است تا بر مبنای الگوی شایستگی‌های رفتاری منتخب  و یافته‌های ناشی از جلسات  طوفان مغزی با مدیران به ارائه بسته آموزشی متناسب  پرداخته و زمینه توسعه شایستگی‌های رفتاری کلیه فارغ التحصیلان علاقمند را فراهم نماید.

 

 

پیش فرض ها:

 

بسته توسعه شایستگی‌های رفتاری، برای کلیه فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی صرف‌نظر از مدرک  دانشگاهی قابل ارائه می باشد.

بسته توسعه شایستگی های رفتاری، برای کلیه فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی صرف‌نظر از  نوع شغلی که در آینده  عهده دار خواهند شد قابل ارائه می باشد.

مدت زمان این دوره برابر 85 ساعت طراحی شده است.

2- ارزیابی:

مخاطبین پس از طی بسته شایستگی‌های عمومی مورد ارزیابی دقیقی قرار می گیرند. در این بخش با استفاده از پیشرفته‌ترین متدهای ارزیابی مشخص می گردد که متقاضی با توجه به ابعاد روانشناختی و ویژگی‌های شخصیتی خود برای کدام دسته از مشاغل حوزه مديريت و رشته‌هاي وابسته مناسب تر است و نتایج حاصل از ارزیابی بصورت یک گزارش کتبی در اختیار ایشان قرار می گیرد.

3- توسعه شایستگی های تخصصی:

سازمان مدیریت صنعتی  با توجه به زمینه فعالیت‌های مدیریتی خود از گذشته تا کنون و با توجه به خلاء انتقال شایستگی‌های تخصصی به دانشجویان در سطح دانشگاه های کشور، بر خود واجب می داند تا از طریق تکمیل و توسعه شایستگی‌های تخصصی فارغ التحصیلان گامی در جهت اعتلای بهره وری نیروی انسانی بردارد. از این حیث محورهای تخصصی مدنظر فعلی در سازمان، به شرح عناوین زیر می باشد. گفتنی است محورهای مدنظر در طول زمان و با توجه به ملاحظات سازمانی قابل افزایش می باشد.

پیش فرض ها :

ورود به دوره های تخصصی منوط به داشتن شرایط احراز اولیه (به عنوان مثال نوع رشته تحصیلی (برای حوزه مالی )؛ علائق فرد و نتایج حاصل از ارزیابی) می باشد.

بسته توسعه شایستگی‌های تخصصی، صرفا برای فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی که بسته توسعه شایستگی‌های رفتاری را گذرانده باشند؛ قابل ارائه می‌باشد.

سطح آموزش در این دوره آموزشی، برای سمت های کارمندی و کارشناسی متناسب با حوزه های تخصصی در سازمان ها می باشد.

مدت زمان این دوره برابر 60 ساعت طراحی شده است.

4- کار آموزی:

به منظور درک شرایط واقعی محیط کار و بکار گیری عملی آموزه هایی که در قالب بسته‌های شایستگی‌های رفتاری و تخصصی ارائه گردیده اند؛ بخش کار آموزی در این دوره در نظر گرفته شده است. متقاضیان پس از طی بخش تخصصی وارد مرحله کارآموزی می شوند. در این مرحله کارآموز بر اساس بسته شایستگی تخصصی طی شده به شرکتی حائز شرایط جهت کارآموزی معرفی می گردد. مدت دوره کارآموزی برابر دو ماه خواهد بود و در طی آن شخص کارآموز در ارتباط مستقیم با مربی تعیین شده از سوی سازمان بوده و هر هفته طي جلسه‌اي گزارش کار خود را به ایشان ارائه می دهد و از راهنمايي‌ها و مشورت ايشان در اين خصوص استفاده مي‌نمايد.

5- گواهي صلاحيت حرفه‌اي:

در این مرحله برای متقاضیانی که با موفقیت دو بسته توسعه شایستگی های رفتاری و تخصصی و هم چنین بخش کارآموزی را طی نموده‌اند. گواهینامه های صلاحیت حرفه ای[1]  درجه C توسط سازمان مدیریت صنعتی صادر می‌گردند.  نقش گواهینامه های صادره؛ دادن اطمینان به مدیران و متولیان بنگاه های اقتصادی در خصوص داشتن شایستگی‌های مورد نیاز جهت استخدام فرد صاحب گواهینامه می باشد. گواهی صلاحیت حرفه‌ای صادره توسط سازمان مدیریت صنعتی با توجه به پیشینه 55 ساله؛ برند و اعتبار سازمان نزد بنگاه های اقتصادی و شرکت‌ها یکی از دستاوردهای اصلی این دوره در کنار ارتقا مهارت های متقاضیان برای ایشان محسوب می گردد. 

6- تسهيل فرآيند استخدام :  

در اين مرحله سازمان به منظور تسهيل فرآيند استخدام دانش‌آموختگان دوره‌ي آمادگي استخدام اقدامات زير را انجام مي‌دهد:

سازمان مديريت صنعتي با تكيه بر 55 سال فعاليت آموزشي، تحقيقاتي و مشاوره‌اي خود بانك اطلاعاتي ارزشمندي از مديران شركت‌ها كه عمدتاً از دانش‌آموختگان اين سازمان مي‌باشند، ايجاد نموده است. لذا در اين مرحله سازمان با استفاده از بانك اطلاعاتي فوق‌الذكر اقدام به معرفي دانش‌آموختگاني كه دوره‌هاي آمادگي استخدام را با موفقيت طي نموده‌اند، مي‌نمايد.

از سوي ديگر، سازمان مدیریت صنعتی طی قرارداد انحصاری که با مجموعه دانش‌بنیان ایران‌تلنت منعقد نموده است فرایند استخدام افرادی که گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دریافت کرده‌اند را به شرح زير تسهیل خواهد نمود:

ایران‌تلنت بزرگترین وبسایت استخدامی ایران است که نزدیک به یک میلیون نفر از جامعه متخصصان و مدیران ایرانی به عضویت آن در آمده‌اند و بالغ بر ۵۰۰۰ شرکت معتبر داخلی و خارجی، استخدام های خود را از طریق آن انجام می‌دهند. ایران‌تلنت طی این سالها به عنوان سایت استخدامی پیشرو در کشور، با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا در فضای مجازی، فعالیت خود را گسترش داده است.

به واسطه همکاری استراتژیک سازمان مدیریت صنعتی با این مجموعه و ارتباطات قابل توجه این مجموعه با شرکت‌های معتبر کشور، امکانات ویژه و منحصربفردی برای تمامی فارغ‌التحصیلان دوره‌های آمادگی استخدام سازمان مدیریت صنعتی در ایران‌تلنت (www.irantalent.com) فراهم شده است. طبیعتا این امکانات برای فارغ التحصیلانی پیاده‌سازی می‌شود که اولا در ایران‌تلنت رزومه داشته باشند و ثانیا تاییدیه آنها توسط سازمان مدیریت صنعتی به ایران‌تلنت اعلام گردد.

این امکانات عبارتند از:

از آنجا که فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها، از تایید معتبرترین نهاد آموزشی کشور در حوزه مدیریت یعنی سازمان مدیریت صنعتی برخوردارند، در کنار رزومه و نام آنها برچسب ویژه‌ای با عنوان "تایید شده توسط سازمان مدیریت صنعتی در حوزه X" قرار خواهد گرفت. بدین ترتیب هنگامی که برای موقعیت شغلی مدنظر خود رزومه ارسال نمایند، در لیست رزومه‌ها بصورت کاملا متمایز از رزومه های دیگر معرفی شده و برجسته می‌گردند.

اصولا پس از انتشار هر آگهی شغلی توسط سازمانها، ایران‌تلنت رزومه هایی که با شرایط مدنظر کارفرمایان سازگار باشد به آنها پیشنهاد خواهد کرد.

طبق پروتکل همکاری سازمان با ایران‌تلنت، رزومه های فارغ‌التحصیلان دوره‌های آمادگی استخدام سازمان مدیریت صنعتی نسبت به سایر رزومه‌هایی که با شاخص‌های مدنظر کارفرمایان تطابق دارند از اولویت بالاتری برخوردار است و بالاتر از سایرین به کارفرمایان نمایش داده خواهد شد.

در هنگام جستجوی سازمانها بر روی بانک رزومه ایران‌تلنت نیز رزومه فارغ التحصیلان این دوره‌ها متمایز از دیگر رزومه‌ها خواهد شد و به صورت ویژه به کارفرمایان نمایش داده می‌شود.

داشتن گواهینامه سازمان مدیریت صنعتی به معنای تایید توانمندی‌های فنی فرد در حوزه‌های تخصصی رشته مدیریت می‌باشد. براساس تجربه ای که از همکاری با سازمانهای بزرگ ایجاد شده است، می‌دانیم که مدیران جذب و استخدام سازمانها به دنبال رزومه هایی هستند که از لحاظ فنی مورد تایید و اطمینان باشند. بنابراین افرادی که تاییدیه سازمان را دارا باشند و به این ترتیب سازمانها از توانمندی تخصصی آنها اطمینان حاصل کنند، قطعا در اولویت خواهند بود.

در همین راستا در بخش جستجوی بانک رزومه ایران‌تلنت، فیلتر جداگانه‌ای برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است تا بتوانند به رزومه‌های کارجویان دارای گواهینامه سازمان مدیریت صنعتی دسترسی پیدا نمایند و هر چه سریعتر به استخدام آنها مبادرت ورزند.

هرینه ثبت نام:

هزینه ثبت نام برای متقاضیانی که از طریق مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی اقدام نمایند چهار میلیون و سیصد هزار تومان می باشد که به صورت اقساط 12 ماهه قابل پرداخت است. (هزینه اصلی دوره چهار میلیون و پانصد هزار تومان است)

شروع دوره: بهمن 1398

جهت ثبت نام اینجا کلیک نموده و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 44273935 تماس حاصل نمایید.