چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در مصاحبه با خبرگزاری مهر:

نگهداری نمونه های ارزشمند زیستی خارجی در کشور/ حفظ امنیت نمونه ها

دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با هدف گردآوری، تعیین هویت، کنترل کیفی، طبقه‌بندی، ثبت، نگهداری، تکثیر و توزیع انواع میکروارگانیسم‌ها و سلولهای قابل کشت و تجدید پذیر اعم از باکتری، قارچ، ویروس، دانه‌ها و سلولهای گیاهی و حیوانی و دی ان ای ژنومی و فرآورده‌های نوکلئوتیدی، توسط جهاد دانشگاهی تأسیس شد.

وی با بیان اینکه نمونه های زیستی در زیست بانک در بخش‌های گیاهی، میکروارگانیسمها، انسانی، جانوری و ژنومی نگهداری می‌ شوند، گفت: از تعداد نمونه های ذخیره شده در زیست بانک، تعدادی مربوط به کشورهای دیگر است؛ برخی از افراد شاخص علمی در دنیا میکروارگانیسم‌های جدید را کشف می‌کنند در این زیست بانک ذخیره می کنند.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با تاکید بر اینکه این افراد با مرکز آشنایی دارند، عنوان کرد: آنها برای انتشار مقاله خود  نیاز دارند تا نمونه‌های خود را در دو بانک زیستی ذخیره کنند که یک نسخه در کشور خودشان و یک نسخه در کشور دیگر ذخیره کنند. از این رو به دلیل آشنایی با کشور ما، ذخیرهای خود را در زیست بانک مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ذخیره می کنند.

شاهزاده فاضلی بیان داشت: تاکنون ۲۰۰ میکروارگانیسم برای ارائه گواهی به زیست بانک فرستاده شده است. اسپانیا، ایتالیا و عراق جزو این کشورها هستند.

لینک خبر

mehrnews.com/news/4302204


١٢:١٦ - سه شنبه ١ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١١٩١    /    تعداد نمایش : ١٤٨٦