چاپ        ارسال به دوست

در گفتگوی رییس مرکز با ایسنا بیان شد

شمارش معکوس برای تعطیلی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی/آسیب به ذخایر زیستی کشور در صورت عدم افزایش بودجه

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بیان اینکه وضعیت این مرکز از نظر بودجه در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: اگر مسئله بودجه در سال جاری حل نشود، ممکن است به ذخایر زیستی که در این مرکز نگهداری می‌شود آسیب جدی برسد.

 سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در آستانه سی وهشتمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، مقدار ردیف بودجه این مرکز در سال ۹۶ را پنج میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: مقدار بودجه تخصیص داده شده به مرکز، از این رقم نیز کمتر بوده است.

وی ادامه داد: وقتی این رقم را با بانک‌های زیستی بسیار کوچک‌تر از بانک ما در دنیا مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که بودجه‌ای که به این جا اختصاص داده شده بسیار اندک است و عملا در سال ۹۵ و ۹۶ سرعت توسعه و رشد این زیست‌بانک به خاطر بودجه کاهش بسیاری پیدا کرده است.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران افزود: سال ۹۷ نامه‌ای را به سازمان برنامه و بودجه ارسال و اعلام کردیم که اگر این کاهش بودجه در سال جاری حل نشود، ممکن است به ذخایر زیستی که در این مرکز نگهداری می‌شود آسیب جدی برسد.

وی با بیان اینکه منابع مالی اکثر زیست‌بانک‌ها در دنیا به دولت وابسته است و تامین منابع از طریق درآمد خودشان نسبت به هزینه‌های این بانک‌ها بسیار قلیل است، گفت: در طی دو سال گذشته به دلایل مشکلات مالی دولت در خصوص تخصیص و افزایش بودجه، مرکز رشد خوبی وجود نداشته و مقدار بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده نیز کامل پرداخت نشده است.

رئیس مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران با اشاره به اینکه حقوق پرسنل توسط دولت پرداخت می‌شود، یادآور شد: هزینه سایر بخش‌ها که قرار است دولت به ما بدهد، بسیار ناچیز است و در تیر ماه هیچ مبلغی به ما پرداخت نشده و می‌توان گفت این مسئله ممکن است استارت تعطیلی و توقف حرکت این جا را فراهم کند و این یک خبر بسیار بد و شوم برای این مرکز که سابقه و آینده درخشانی دارد محسوب می‌شود.

فاضلی در پاسخ به این سوال که آیا سایر بانک‌های زیستی در جهان نیز بودجه‌های دولتی می‌گیرند توضیح داد: این مراکز یا به صورت صد در صدی هزینه‌هایشان را از منابع دولتی تامین می‌کنند و یا اینکه بخش عمده‌ای از هزینه‌هایشان توسط منابع دولتی تامین می‌شود و بودجه‌ آن‌ها از بودجه ما بسیار بالاتر است و اصلا با بودجه‌ای که ما می‌گیریم قابل قیاس نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: مرکز ما در سال باید حداقل بودجه‌ای ۱۲ میلیارد تومانی داشته باشد که به فعالیت‌های معمولش برسد.

وابستگی صدها مرکز علمی و پژوهشی به خارج از کشور، در صورت تعطیلی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تصریح کرد: اگر این مرکز تعطیل شود، صدها مرکز به خارج از کشور وابستگی پیدا می‌کنند، اما اگر این‌ مرکز تامین شود، نیاز آن‌ها به میکروارگانیسم، سلول، بذر، ‌سازه‌های ژنی و غیره... توسط ما تامین خواهد شد.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران درباره شرایط لازم برای توسعه کمی ذخایر بانک‌زیستی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مواد مصرفی ما از خارج از کشور تهیه می‌شود و به ارز وابسته است و با توجه به افزایش قیمت ارز عملا دست و پای ما بسته شده است.

فاضلی درباره تاثیر تحریم‌ها بر روی فعالیت‌های این مرکز اظهارکرد: تحریم‌ها روی فعالیت‌های ما بی تاثیر نیست، اما وقتی که این مرکز چرخش به حرکت در بیاید، خودش یکی از مراکز مهمی است که می‌تواند اثراتی را که تحریم بر دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز دانش بنیان تحمیل می‌کند، خنثی کند.

رئیس مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران درباره شمار ذخایر زیستی این مرکز گفت: مجموع سلول‌ها، بذرها، میکروارگانیسم‌ها و ژنوم‌های مرکز چیزی حدود ۴۰ هزار عدد می‌شود.

فاضلی با بیان اینکه این مرکز زیرساخت توسعه بیوتکنولوژی کشور است، افزود: از بانک‌های زیستی مهم جهان حمایت‌های مالی بسیار بزرگی صورت می‌گیرد، زیرا این مراکز به عنوان مهم‌ترین ظرفیت‌های علمی هر کشوری محسوب می‌شوند. ما نیز نیاز داریم که دولت نگاهش را به مرکز ما به عنوان یک مرکز تحقیقاتی عوض کند.

برای دریافت متن کامل مصاحبه روی لینک زیر کلیک نمایید

/https://www.isna.ir/news/97050302073


٠٧:٤٧ - شنبه ٦ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١١٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٩