چاپ        ارسال به دوست

دستاوردی جدید از محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

تولید دو رده از سلول های گرانولوزا نامیرا شده با منشا طبیعی و سلول های گرانولوزا با منشا سندروم پلی کیستیک

 

   در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران محققان بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به تولید دو رده از سلول­های گرانولوزا نامیرا شده با منشا طبیعی و سلولهای گرانولوزا  با منشا سندروم پلی­کیستیک تخمدان شدند.

دکتر پروانه فرزانه، مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این دستاورد به روابط عمومی مرکز گفت: امروزه کشور ما جز 10 کشور برتر در زمینه پژوهش و درمان ناباروری است. یکی از عوامل مهم ناباروری اختلال عملکردی سلول­های گرانولوزا است. بیشتر مطالعات در زمینه شناخت و تنظیم مکانیسم تخمک گذاری و فولیکولوژنز از کشت اولیه سلولهای گرانولوزا استفاده شده است که پس از حذف تخمک در طی پروسه لقاح آزمایشگاهی (IVF)  سلول های گرانولوزا از مایع فولیکولی جدا شده و کشت داده می شود.

وی افزود: معایب این روش را می توان به تعداد محدودی از سلولهای به دست آمده، عدم زنده مانی طولانی و عدم تکثیر آنها در شرایط آزمایشگاهی اشاره کرد. در حال حاضر لاین­های سلولی­ گرانولوزا موجود، اغلب قادر به بیان گیرنده FSH عملکردی نیستند و یا از منشا سرطانی با اختلالات کروموزومی ایجاد شده اند. لذا رده های تولیدی بانک سلول های انسانی و جانوری معایب فوق را نداشته و می توانند در مطالعات مربوط به درمان ناباروری به کارگرفته شوند.

گفتنی است رده های سلولی ذکر شده در کلکسیون بانک سلولهای انسانی و جانوری نگهداری شده و در اختیار محققان قرار می گیرد.

 

 


١٢:٣٥ - يکشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٢١    /    تعداد نمایش : ٤٩٦