چاپ        ارسال به دوست

آزمایشگاه سلولی
توسط بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت

راه اندازی آزمایشگاه تخصصی کشت سلولی در راستای تعیین ویژگی های پروبیوتیکی لاکتیک اسید باکتری ها

متخصصان بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به راه اندازی آزمایشگاه تخصصی کشت سلولی در راستای تعیین ویژگی های پروبیوتیکی لاکتیک اسید باکتری ها شدند.

دکتر سید مجید تولیت، سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این توانمندی به روابط عمومی مرکز گفت:  این خدمت که به بررسی توان اتصال باکتری های اسید لاکتیک از جمله پروبیوتیک ها به سلول های اپیتلیال دستگاه گوارش می­ پردازد پتانسیلی را برای معرفی سویه­ های ارزشمند پروبیوتیکی جهت استفاده در صنایع غذایی و دارویی ایجاد کرده است.

تولیت افزود:افزودن پروبیوتیک­ها به لبنیات صنعتي اين امكان را فراهم مي­ كند كه محصولات لبني با ويژگي­هاي مطلوب به بازار عرضه شوند. در ضمن حق انتخابی برای مصرف كنندگان ایجاد می­ شود كه راه جديدي براي استفاده از محصولات سالم در پیش روی داشته باشند. سلامتی محصولات حاوی پروبیوتیک­ها در واقع سلامتی دستگاه گوارش را تضمین و سيستم ايمني را تقويت می­كند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: باتوجه به اهمیت پروبیوتیک­ها در حفظ و ارتقاء سلامت انسان، جداسازي و شناسایی آنها در محصولات لبنی سنتی و به­ کارگیري آنها به عنوان مکمل در فرآورده­هاي لبنی و خوراک دام و طیور ضروري به­ نظر می ­رسد.

شایان ذکر است که به دلیل استفاده از پروبیوتیک های وارداتی در صنایع لبنی از اهمیت انواع بومی کاسته شده و امکان استفاده از آنها بسیار محدود شده است

 


١٦:٤٠ - سه شنبه ٧ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٦٣١