چاپ        ارسال به دوست

عکس سلول
در آستانه سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی

ادامه روند نوآوریها وتکمیل نیازهای جامعه علمی داخلی و بین المللی توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

 

مراکز ذخایر زیستی دهه های متمادی است که با گردآوری، شناسایی، تکثیر، ذخیره و عرضه نمونه های استاندارد، زیرساخت و شتاب دهنده مطالعات علوم زیستی و صنایع وابسته به شمار می آیند. قابلیتهای انکارناپذیر نمونه های زیستی برای برآوردن نیاز بشر تا آنجا پیشرفته است که طی سالهای اخیر سیاستهای اقتصادی اغلب کشورهای پیشرفته، فناوریهای زیستی را یکی از ارکان اصلی رفع انواع نیازها در حوزه های مختلف سلامت، غذا، انرژی، دوام محیط زیست و ... در کنار ثروت سازی معرفی نموده است. ارزش بازار جهانی این صنایع در سال 2017 بیش از 390 بیلیون دلار گزارش شده است و پیش بینی می شود که این رقم در سال 2026 به بیش از 741 بیلیون برسد.[1]قابلیت ذخایر غنی و ارزشمند زیستی کشور، که از نظر تنوع زیستی، در مقایسه، گاهی با ذخایر یک قاره برابری می کند، می تواند یکی از راههای رسیدن به  بخشی از چشم اندازهای برنامه های میان مدت و بلند مدت و استغنا از درآمدهای نفتی باشد.

دکتر سید مجید تولیت، سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در گفتگو با روابط عمومی مرکز بیان کرد: جهاد دانشگاهی در سال 1386 با پذیرفتن ماموریت تاسیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، جامع ترین مرکز ذخایر زیستی منطقه را بنیان گذاشت و با تلاش جهادی مراحل مطالعات، طراحی، جذب و آموزش نیروی متخصص، راه اندازی آزمایشگاهها و روشهای استاندارد به سرعت طی شد و بانک سلولهای انسانی و جانوری به عنوان نخستین بخش در سال 1388 با شروع خدمت رسانی اعلام موجودیت نمود.

تولیت افزود: این بانک طی قریب به یک دهه از شروع کار خود نه تنها کلیه استانداردها و خدمات خاص بانک سلولی، مشابه دیگر بانکهای جهانی را راه اندازی و ارائه نموده است، بلکه با توجه به نیاز کشور در زمینه تهیه و ارائه مجموعه های سلولی حیوانات وحشی و دامهای در معرض انقراض کشور و نیز مجموعه های رده های سلولی از اقوام مختلف ایرانی و بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای ژنتیک و رده های سلولی سرطانی بومی، رده های سلولی بنیادی و بافتهای جنسی و تعدادی از رده های مورد نیاز در صنایع زیستی نیز گامهای بلندی برداشته است که به این ترتیب تا کنون از هدر رفت صدها هزار دلار جلوگیری نموده است و در شرایط تحریم های گوناگون از توقف بسیاری از مطالعات دانشگاهی و صنعتی جلوگیری نموده است.

سرپرست مرکز  همچنین گفت: تهیه مجموعه های سلولی اسبچه خزر، شتر دوکوهانه، بز مرخز، گاوهای گلپایگانی و سیستانی، نمونه های حیوانات وحشی مانند پلنگ ایرانی، ماهی آزاد دریای خزر، تخم حاوی جنین ماهی خاویاری ایران(قره برون)، مجموعه های پالپ دندان، سلولهای بنیادی مزانشیمی، سلولهای لنفوبلاستوئیدی از اقوام مختلف ایرانی، محموعه سلولی سرطان پستان، مجموعه سلولی سرطان دهان، مجموعه تالاسمی، مجموعه سلولهای کاربردی در تولیدات زیست فن آوری، مجموعه سلولی از حیوانات آزمایشگاهی... از جمله این سلولها هستند که شامل قریب به 1400 رده تولیدی و جمع آوری شده استاندارد و شناسنامه دارند.

وی خاطر نشان کرد: ارائه بیش از 40 نوع خدمات در زمینه بانک سلولی و تحقیقات زیست پزشکی مختلف و موارد مشتق شده در زمینه های انسانی و جانوری از جمله خدمات تشخیص تقلبات در گوشت و فرآورده های گوشتی، تعیین جنسیت پرندگان؛ تشخیص والد و تهیه شناسنامه ژنتیکی دام و حیوانات خانگی معمول و... انواع خدمات تکثیر سلول و سنجش سمیت سلولی و ژنتیکی نانوماتریال و بیو ماتریال و انواع داروها در کنار ارائه گواهی کیفیت سلول برای  برخی محصولات زیست فنآوری و چاپ مقالات، نگهداری رده های سلولی برای صنایع زیست فنآوری، تهیه و ارائه انواع کیتهای تحقیقاتی و دانش آموزی و ارائه کارگاهها و دوره های مختلف آموزشی برای کارشناسان دانشگاهها و صنایع زیستی و مراکز تحقیقاتی و دانشجویان سراسر کشور در زمینه بانک سلول و پذیرش دانشجو برای انجام پایان نامه در محیط بانک از فعالیتهای بانک سلولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بوده است. اجرای بیش از 22600 آزمایش مربوط به خدمات و بانک سلول و ارائه(فروش) بیش از 1200 نمونه سلولی خلاصه ای از خدمات بانک است.

تولیت در خاتمه گفت: در ادامه روند نوآوریها وتکمیل نیازهای جامعه علمی داخلی و بین المللی، اجرا و تدوین طرحهای تهیه مجموعه سلولی از بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس(بیماران ام-اس)، تولید رده های سلولی سرطانی دستکاری ژنتیکی شده و تهیه مجموعه بافتها و سلولهای جنسی، را  در برنامه خود قرار داده است.  تهیه رده های سلولی نامیرا از سلولهای غیر قابل پاساژ یکی دیگر از ایده های در حال پیگیری است که در گام اول به عنوان پایلوت، دو رده سلولی گرانولوزای نرمال و بیماری تخمدان پلی سیستیک با قابلیت پاساژپذیری و انجماد برای اولین بار تولید و شناسنامه دار شده اند.

 [1] https://www.polarismarketresearch.com/industry-analysis/biotechnology-market

 


١٤:٠٩ - سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٢٣٧    /    تعداد نمایش : ٥٣١