چاپ        ارسال به دوست

عضویت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در کنسرسیوم آسیایی حفاظت و کاربرد پایدار ذخایر میکروبی

ذخایر زیستی میکروبی که عامل انکارناپذیری در پژوهشهای علمی، بیوتکنولوژی و صنایع زیستی محسوب می شوند نقش مهمی در توسعه تکنولوژی، اقتصاد و امور اجتماعی کشورها ایفا می کنند. از این رو ظرفیت سازی، دسترسی قانونی به ذخایر زیستی و بهره برداری عادلانه از این منابع نقشی کلیدی در حفاظت و بهره برداری پایدار از این ذخایر ارزشمند خواهد داشت.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این عضویت گفت: کنسرسیوم آسیایی حفاظت و کاربرد پایدار ذخایر میکروبی The Asian Consortium for the Conservation and Sustainable Use of Microbial Resources (ACM) در سال 2004 با هدف  توسعه همکاری ها بین دولت ها و سازمانهای عمومی فعال در زمینه حفاظت و بکارگیری پایدار ذخایر زیستی میکروبی در قاره آسیا پایه گذاری شد. در حال حاضر 25 مرکز از14کشور آسیایی از جمله ژاپن، چین، کره، هند، تایلند، مالزی، اندونزی، ویتنام، فیلیپین، مغولستان، لائوس، میانمار و کامبوج به عضویت این کنسرسیوم در آمده اند و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تنها مرکزی در کشور است که برای عضویت در این کنسرسیوم پذیرفته شده است.

وی همچنین افزود: اهداف عمده این کنسرسیوم افزایش سطح همکاریها بین مراکز ذخایر زیستی، توسعه پژوهشها  و دانش فنی در زمینه کاربردهای صنعتی منابع میکروبی، ارتقاء سطح دانش نیروی انسانی، تبادل ایده ها و اطلاعات، برگزاری نشست های علمی و افزایش سطح آگاهیهای عمومی نسبت به فعالیت های کنسرسیوم می باشد.

فاضلی بیان کرد: اعضای این کنسرسیوم تلاش می کنند  ضمن رعایت وفاداری نسبت به معاهدات معتبر بین المللی،  مکانیسم های مناسب تبادل ذخایر زیستی در بین اعضا  را تبیین نمایند و با تقویت و توسعه روابط بین اعضا ظرفیت سازی لازم در زمینه توسعه دانش تخصصی در زمینه میکروبیولوژی را فراهم آورند./

 

 


٠٩:٥٦ - شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٥    /    تعداد نمایش : ١٠٧٥