چاپ        ارسال به دوست

به همت محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

نتایج مطالعات تنوع زیستی در بالاترین سطوح علمی منتشر شد

مشارکتهای علمی اخیر محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  در مطالعات بین­ المللی منتج به انتشار مقالاتی با ضریب های علمی بسیار بالا و در مرجع ترین مجلات علمی بین المللی شده است. برای مثال تنوع زیستی و تاکسونومی قارچ ها، در یکی از معتبر ترین مجلات علمی قارچ شناسی (Fungal Diversity) که از بالاترین ضرایب علمی (Impact factor 2016 = 13.465) نیز برخوردار می باشد منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز در خصوص این موفقیت گفت:  مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی، یکی از معدود مراکز  بسیار جوان و ملی کشور است که پس از یک دهه فعالیت مستمر توانسته است در راستای رسالت های تعریف شده گام های بسیار موثری را در جهت شناسایی، نگهداری، ارائه خدمات و نمونه های زیستی کشور بردارد.

وی افزود: بانک میکروارگانیسمها؛ یکی از بانکهای زیستی چهارگانه این مرکز، در سال های اخیر با افزایش قابل توجه مشارکت های بین المللی توانسته است موفقیت های چشمگیری در سطح جهانی داشته باشد که شاید یکی از آنها تنوع بیولوژیک بسیار بالای نمونه های قابل ارائه در این بانک زیستی باشد. شایان ذکر است که در این بانک انواع باکتری، آرکی، سیانوباکتری، قارچ رشته ای، مخمر، ریز جلبک، و دیاتومه ها در کلکسیون نگهداری شده و قابل ارائه می باشد و بانک های زیستی انگشت شماری در جهان وجود دارد که چنین تنوع زیستی بسیار پهناوری را پوشش داده باشند.

فاضلی خاطر نشان کرد: همراه با رویکرد عملکردی بالا، فعالیت علمی محققان جوان بانک میکروارگانیسمها سبب معرفی تازه های تاکسونومیک نیز می شود که دستاورد های پژوهشی بسیار حائز اهمیتی هستند. معرفی این تازه ها نه تنها از نقطه نظر شناخت و معرفی منابع زیستی کشور، جهت استفاده محققان و دانشجویان سراسر ایران، اهمیت دارد بلکه نشان دهنده پویایی و حرکت رو به جلو مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی نیز می باشد. در این راستا، مشارکتهای علمی اخیر محققان این مرکز در مطالعات بین­ المللی منتج به انتشار مقالاتی با ضریب های علمی بسیار بالا و در مرجع ترین مجلات علمی بین المللی شده است. برای مثال در زمینه تنوع زیستی و تاکسونومی قارچ ها، قسمتی از نتایج تحقیقات انجام شده در این مرکز در یکی از معتبر ترین مجلات علمی قارچ شناسی (Fungal Diversity) که از بالاترین ضرایب علمی (Impact factor 2016 = 13.465) نیز برخوردار می باشد منتشر شده است. در این نوع مطالعه دانشمندان سرشناس متعددی از 59 دانشگاه و مرکز پژوهشی از  ده ها کشور جهان مشارکت داشته و به همین جهت این نوع مقالات از ضریب رجوع بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند.  

رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار کرد :در تحقیقات فوق الذکر که شامل معرفی گونه های جدیدی از قارچ ها از دریاچه های شور کشور می باشد  تا به حال گونه های قارچی  Neocamarosporium chichastianum  (نئوکاماروسپوریوم چیچستیانوم)، Emericellopsis persica  (ایمریسلوپسیس پرسیکا) و Purpureocillium sodanum (پورپورئوسیلیوم سودانوم) به عنوان تازه های تاکسونومیک در این مرکز شناسایی شده اند و مطالعات انجام شده در این مرکز نشان می دهد که تنوع زیستی دریاچه های شور کشور می تواند برای حل برخی مشکلات استراتژیک کشاورزی نیز کاربردی باشد.

فاضلی در خاتمه بیان کرد: پیشرفت های صورت گرفته در این مرکز هم به جهت بومی سازی دانش و همچنین به جهت جلوگیری از خروج ارز و نیز ایجاد بستری برای دسترسی تمامی محققان و دانشجویان کشور به نمونه های بیولوژیک بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

 

 


٠٨:٣٢ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٤    /    تعداد نمایش : ١٠٩٢