چاپ        ارسال به دوست

شناسایی و ثبت دوازدهمین گونه آرکی توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

محققان بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی و ثبت دوازدهمین گونه از گروه آرکی ها شدند

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز در خصوص این میکروارگانیسم جدید گفت: جداسازی و نگهداری جدایه های بومی به عنوان یکی از رسالت های مهم بانک میکروارگانیسمهای این مرکز به شمار می آید و تاکنون تاکسون های میکربی جدید و متنوعی در نتیجه فعالیت های این مرکز شناسایی و به دنیا معرفی شده است.

وی افزود: در همین راستا طی جدیدترین مطالعه صورت گرفته در زمینه تنوع زیستی میکروارگانیسم های تالاب میقان، یک آرکی جدید کشف شد. تالاب میقان واقع در استان مرکزی دارای ویژگی های اکولوژیک منحصر بفردی می باشد و به عنوان یکی از اکوسیستمهای ارزشمند و مطرح جهت مطالعات تنوع زیستی میکربی مورد توجه این مرکز قرار گرفته است.

فاضلی خاطر نشان کرد: این آرکی نمک دوست جدید با استفاده از معیارهای مختلف شناسایی از جمله مطالعات تبارزایی به عنوان یک گونه جدید با نام Natrinema soli در خانواده Natrialbaceae معرفی شده است و در معتبرترين ژورنال بين المللي سيستماتيك میکروبی (IJSEM‌) پذیرفته شده است. این گونه، دوازدهمین آرکی بومی جدید در بین 52 میکروارگانیسم بومی معرفی شده از بانک میکروارگانیسم های این مرکز است.

گفتنی است این دسته از میکروارگانیسم ها اغلب ساکن زیستگاه هایی با سخت ترین شرایط از قبیل محیط های بسیار اسیدی یا قلیایی، چشمه های آب گرم، دریاچه ها و محیط های بسیار شور هستند و به دلیل توانایی تحمل شرایط بسیار سخت، آنزیم ها و سایر ترکیبات تولید شده توسط این گروه از میکروارگانیسم ها، در صنعت حائز اهمیت بسیار زیادی می باشند، به ویژه امروزه آرکی های نمک دوست به دلیل توانایی تولید رنگدانه های زیستی و آنزیم های خاص و سایر ترکیبات دارای کاربرد در صنعت توجه بسیاری از دانشمندان جهان را جلب نموده اند.

شایان ذکر است این آرکی ارزشمند هم اکنون در کلکسیون میکربی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با کد دسترسیIBRC-M 11063  نگهداری می شود.

 


٠٩:٥٢ - دوشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٨    /    تعداد نمایش : ٧٤٣