امروزه پیشرفت های چشمگیر علمی در حوزه های مختلف و گسترش فناوری های پیشرفته، افق های جدید علمی و فناوری را پیش روی بشر باز کرده است. یکی از علوم و فنونی که در سالهای اخیر شاهد پیشرفت های شگرف و فراوان در آن بوده ایم علوم زیستی و زیست فناوری است. زیست فناوری علمی است که به کمک عوامل بیولوژیک (انواع میکروارگانیسم ها، گیاهان، جانوران و محصولات زیستی آنها) میتوان محصولاتی با کیفیت بهتر و کارایی بیشتر در زمینه کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، پزشکی و بهداشتی تولید کرد. همچنین با استفاده از این علوم و فنون می توان محیط زیستی سالم تر و پویاتر برای نسل های آینده فراهم نمود. با توجه به اهمیت و کارکرده های متعدد زیست فناوری در پیشرفت کشور، توسعه و ترویج این علوم و فنون لازم و ضروری به نظر می رسد.
از آنجایی که دانش آموزان به عنوان نیروهای بالقوه علمی و فنی و آینده سازان کشور شناخته می شوند و در آینده با ورود به رشته های تحصیلی دانشگاهی نقش عمده ای در پیشرفت های علمی و فنی کشور خواهند داشت، آشنایی ایشان با علوم زیستی و زیست فناوری و ترویج این حوزه از علوم می تواند الهام بخش تعداد قابل توجهی از دانش آموزان بوده و با افزایش دانش، آگاهی و بینش، آنها را به سوی یادگیری وفراگیری این علوم تشویق نماید تا بدین وسیله شاهد پیشرفت های سریع و گسترده زیست فناوری در آینده کشور عزیزمان باشیم.
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران علاوه بر ارایه انواع خدمات ویژه و نمونه های زیستی و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم زیستی و زیست فناوری، در حوزه ترویج و گسترش دانش زیست فناوری نیز فعالیت می نماید.
در همین راستا این مرکز به برنامه ریزی، طراحی و اجرای دوره های دانش آموزی در رشته های مختلف علوم زیستی و زیست فناوری در قالب کارگاه های متنوع و با موضوعات مرتبط با دروس زیست شناسی مقطع دبیرستان اقدام نموده است. هدف این دوره ها آشنا کردن دانش آموزان با مفاهیم پایه و اساسی در زیست فناوری و کاربرد این علم در پاسخگویی به نیاز های امروزی انسان می باشد.
سعی شده است این کارگاه ها هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی برگزار گردد تا دانش آموزان حین یادگیری مطالب با انجام عملی آنها تجربه ای فراموش نشدنی در این زمینه کسب نماید. زمان بندی کارگاه های به گونه ای طراحی شده است که حداکثر ظرف یک نیم روز دانش آموزان در کارگاه شرکت نمایند تا بدین وسیله علاوه بر ممانعت از خستگی و دلزدگی دانش آموزان، لطمه ای به برنامه های تحصیلی دبیرستان ها وارد نگردد.

ویژه مقطع ابتدایی و دوره اول متوسطه
ویژه دوره دوم متوسطه و پیش دانشگاهی

پروژه های دانش آموزی

حهت هماهنگی با شماره 44273935 تماس حاصل فرمایید.

 

به کانال دانش آموزان زیست فناور بپیوندید:

     @BIOBANKSTUDENT

https://t.me/biobankstudent