چاپ        ارسال به دوست

در دومین سمینار علمی اسب کاسپین ارایه شد

حفاظت از ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین به عنوان میراث ملی کشور

مقاله حفاظت از ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین به عنوان میراث ملی کشورتوسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در دومین سمینار علمی اسب کاسپین که در تاریخ 29 لغایت 31 تیرماه 1401 در استان گیلان و شهرستان رضوانشهر  و با هدف معرفی جهانی اسب کاسپین به عنوان میراث کهن و باستانی ایران برگزار شد؛ به صورت سخنرانی ارایه گردید.

دکترعبدالرضا دانشور آملی مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری و سخنران مقاله فوق در خصوص این موضوع به روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: اسب کاسپین در بین نژادهای اسب جزو 5 ذخیره ژنتیکی ارزشمند جهان محسوب می شود و می تواند هزینه سوارکاری و پرورش اسب در ایران را به یک سوم کاهش دهد.

وی عنوان کرد: که بالاترین آمار نژادهای در معرض انقراض در بین گونه های دامی در جهان متعلق به اسب بوده که حدود 40% از نژادهای اسب دنیا در خطر انقراض قرار دارند. لذا لزوم داشتن برنامه مدون برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین بعنوان یک نژاد پایه ای و ارزشمند، بسیار حائز اهمیت است.

مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری متذکر شد با توجه به تعداد مناسب اسب کاسپین در ایران، دو راهکار اساسی برای حفاظت از اسب کاسپین شامل توجه نمودن به میانگین سن پرورش دهندگان و ایجاد، حمایت و توسعه انجمن اسب کاسپین ضروری است. در این راستا لازم است تا در نسل جوان انگیزه و علاقمندی لازم را برای پرورش و نگهداری از اسب کاسپین ایجاد کرده و از این نژاد برای توسعه آموزش سوارکاری استفاده کرد. همچنین هویت بخشی به انجمن اسب کاسپین و ارتقا آن در سطح بین المللی می تواند جایگاه این اسب را بعنوان یک میراث ملی ارتقا بخشد.

دانشور همچنین افزود: یکی از روشهای حفاظت از نژادها و گونه های بومی، استفاده از روشهای آزمایشگاهی است. در این روشها از خون، DNA، اسپرم، تخمک، جنین، سلول و مایعات بدن جانور مورد نظر نمونه گیری و ذخیره سازی می شود. شبکه حفاظت از ذخایر ژنتیکی دامی اروپا (EUGENA)در گونه اسب، 31 بانک فعال دارد که بیش از 52000 نمونه اسب را درکنار دیگر گونه های دامی نگهداری می کنند، که این مورد نشاندهنده اهمیت روشهای آزمایشگاهی است.

وی خاطر نشان کرد: بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نیز از بیش از 50 اسب کاسپین نمونه گیری کرده و رده های سلولی فیبروبلاستی آنها را به همراه اطلاعات شناسنامه ای، تولید و ذخیره سازی نموده است. این نمونه های سلولی علاوه بر اینکه کلکسیون بی پایان و ارزشمند از DNAو اجزای سلولی این اسب را در اختیار محققان و موسسات فعال در حوزه صنعت اسب قرار می دهد، امکان شبیه سازی (Cloning)و استفاده های درمانی را هم برای اسب کاسپین فراهم می کند.

 


١٤:٣٣ - دوشنبه ١٠ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٣٩٥    /    تعداد نمایش : ٧٦