فرصت مطالعاتی داخل کشور چیست و چه شرایطی دارد؟   

فرصت مطالعاتی از جمله برنامه هایی است که در مقطع Ph.D در کلیه رشته های دانشگاهی در داخل و خارج کشور در اختیار  ده ها هزار دانشجوی دکترا قرار دارد. اما متاسفانه برخی از دانشجویان، آگاهی کامل از این برنامه و فرصت هایی که این مدت در اختیارشان قرار می دهد را ندارند. از طرفی، تجربه نشان داده است که چون پس از دفاع دوره دکتری، فارغ التحصیلان مشغول مراحل جذب هیات علمی می شوند به دنبال فرصت مطالعاتی نیستند.. اگر سال آخر مقطع کارشناسی ارشد داخل کشور هستید و قصد حضور در دوره دکترای با آزمون یا بدون آزمون دارید، بهتر است که درباره فرصت مطالعاتی این مقطع جزییاتی را بدانید. 

 فرصت مطالعاتی از جمله برنامه های دوره دکتری تخصصی است که بسیاری از دانشجویان در این مقطع از آن صرف نظر می کنند. تعدادی از آنها بر این باور اشتباه هستند که پس از دوره دکتری با یک دوره پسا دکتری می توانند آن را جبران کنند. 

 دانشجویان دوره دکتری به مدت ۶ تا ۹ ماه می‌توانند از فرصت مطالعاتی استفاده کنند. 

در این مرحله دانشجو با توجه به اولویت هایش ، دانشگاه ها و یا مراکز پژوهشی حوزه فعالیت خود را تعیین می کند. 

مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی با حضور اعضای هیات علمی و کارشناسان مجرب و همچنین به عنوان غنی ترین بانک زیستی کشورو بهره برداری از پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی و با عناوین طرح های پژوهشی مرتبط با علوم بیولوژی و بیوتکنولوژی و با هدف انجام کار های تحقیقاتی مشترک و آشنایی با دستاورد های علمی و دانش فنی جدید آمادگی پذیرش دانشجو در دوره فرصت مطالعاتی داخل کشور را دارد.

فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با هدف ارتقاء وضعیت شغلی: 

با پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و به منظور برقراری ارتباط و تقویت تعاملات دانشگاه ها و  موسسات پژوهشی با بخش جامعه و صنعت ، امکان گذراندن دوره فرصت مطالعاتی برای اعضای هیات علمی در داخل کشور به صورت تمام وقت و نیمه وقت  فراهم گردیده است. 

استفاده از این فرصت، زمینه مناسبی را برای ارتقاء توانمندی ها و هدایت پروژه های پژوهشی و تبدیل وضعیت اعضا ء این مراکز ایجاد می کند. 

به اطلاع می رساند دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان می توانند جهت انجام دوره فرصت مطالعاتی  در حوزه بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، ژنتیک ، میکروبیولوژی ، علوم گیاهی،  علوم سلول های انسانی و جانوری ، بیوانفورماتیک و ... با شماره تماس 02188525383 حاصل نمایند.

فرصت مطالعاتی و پروژه های تحقیقاتی قابل انجام در تهران و کرج (مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی) می باشند.

جهت تکمیل فرم درخواست انجام فرصت مطالعاتی اینجا کلیک کنید.

به منظور ارتقاي كيفيت خدمت رساني در حوزه آموزش مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران، از  محققان، دانشجويان و متقاضيان گرامي درخواست مي گردد هرگونه پيشنهاد، انتقاد و شكايت از نحوه ارائه خدمات را به صورت مكتوب به ايميل "customercare@ibrc.ir" ارسال نمايند. همراهي شما عزيزان ما را در بهبود سطح ارائه خدمات ياري خواهد رساند.